Soda Bikarbona Kao Lek za Želudac i Stomak?

soda bikarbona za želudac

Soda bikarbona je standardna namirnica u svim domaćinstvima i uglavnom se koristi kao sredstvo za rast testa.

Pored brojnih namena za mnoge stvari u domaćinstvu, ova namirnica može da pomogne prilikom gorušice, problema sa lošim varenjem i problema sa kiselinama u stomaku.

Svaka osoba ima rezerve alkalnih minerala u telu, kao što je kalcijum i natrijum. Ukoliko unesemo više nego što je potrebno ovih alkalnih minerala, telo ih skladišti u obliku kalcijum i natrijum bikarbonata.

Ove rezerve se koriste za regulisanje pH vrednosti krvi, jer ukoliko bi krv bila previše kisela ili alkalna veoma brzo bi se razboleli. Preveliko odstupanje pH vrednosti krvi u odnosu na uobičajeno može da dovede do težih oboljenja, pa čak i smrti.

pH vrednost krvi varira u zavisnosti od toga šta unosimo u telo, trenutnog zdravstvenog stanja, fizičke aktivnosti, stresa i još mnogo drugih faktora.

Primarno se natrijum bikarbonat koristi za nivelisanje kiselosti i alkalnosti krvi. Ukoliko se potroše te rezerve onda se koristi kalcijum bikarbonat i ostali alkalni minerali.

Po navodima Mayo Klinike, soda bikarbona može da pomogne prilikom olakšanja tegoba u stomaku kao što je kiselost i gorušica.

Međutim nemojte da preterate sa upotrebom i da svaki put za lečenje bola u stomaku koristite sodu bikarbonu, jer prevelika doza dugoročno može da ima negativne posledice.

Soda bikarbona NIJE zamena za lek! Pogledajte sporedne efekte.

Ukoliko imate hronične probleme sa navedenim stomačnim tegobama, obavezno se posavetujte sa lekarom oko sigurnosti uzimanja sode bikarbone, kao i oko načina i količine unosa.

Zašto soda bikarbona?

soda bikarbona u prahu

Soda bikarbona je hemijsko jedinjenje sa formulom NaHCO3. Radi se o soli sastavljenoj iz jona natrijuma i bikarbonat jona.

Soda bikarbona ima bazna svojstva i pH vrednost od 8,4. Ovo je čini sjajnom komponentom za namirnice namenjene za borbu protiv kiselina u organizmu.

Takođe smanjuje prekomerne količine želudačne kiseline u crevima.

Kombinacija sode bikarbone i želudačne kiseline dovodi do hemijske reakcije koja neutrališe kiselost i smanjuje stomačne tegobe.

Kako koristiti?

Soda bikarbona najčešće može da se pronađe u sledećim oblicima i izvorima:

  • Prašak za pecivo
  • Kapsule
  • Tablete
  • Granule
  • Rastvor

Količina unosa zavisi od oblika soda bikarbone koji koristite.

U slučaju da koristite soda bikarbonu u prašku, ovo su saveti Mayo Clinic po pitanju preporučene količine:

Soda bikarbona za želudac i gorušicu:

  • Tinejdžeri i odrasle osobe treba da unose pola kafene kašike na svaka dva sata zajedno sa čašom vode. Ukupna količina ne sme da bude veća od 5 kafenih kašika tokom jednog dana. U zavisnosti od vašeg zdravstvenog stanja doktor može preporuči drugačije količine.
  • Deca ispod 6 godina ne bi trebala da unose sodu bikarbonu osim ako stručno lice ne preporuči unos.

Ukoliko koristite soda bikarbonu u obliku tableta:

  • Tinejdžeri i odrasle osobe treba da uzimaju 325 miligrama (mg) do maksimalno 2 grama – 1 do 2 puta na dan
  • Deca između 6 i 12 godina – doza je 520 mg.
  • Deca ispod 6 godina ne bi trebala da unose sodu bikarbonu osim ako stručno lice ne preporuči unos.

Ukoilko su u pitanju tablete, granule ili neki drugi oblik onda obavezno pratite uputstva sa pakovanja ili se konsultujte sa doktorom.

Kako soda bikarbona funkcioniše?

Soda bikarbona pomaže prilikom ublažavanja simptoma želudačne kiselina i kontrolu gastroezofagusne refluksne bolesti (GERB) nakon jela.

Pankreas prirodno luči natrijum bikarbonat kako bi neutralisao stomačne kiseline.

Negativne navike kao što je pušenje, može da smanji prirodno lučenje natrijum bikarbonata u telu, čime se povećava rizik za nastajanje stomačnih kiselina.

Veruje se da soda bikarbona funkcioniše isto kao prirodan natrijum bikarbonat koji se luči u telu, te da ima iste pozitivne efekte na neutralisanje kiselina u želucu.

Soda bikarbona uneta eksternim putem sprečava stomačne kiseline da se skladište u jednjaku, što dugoročno gledano smanjuje rizik od oštećenja jednjaka. (1)

Razlika između soda bikarbone i praška za pecivo?

Kratak odgovor je kiselina.

Soda bikarbona se sastoji samo od jedne supstance a to je natrijum bikarbonat.

Natrijum bikarbonat je baza koja reaguje kada dođe u kontakt sa kiselinama kao što je recimo jogurt ili sirće.

Ova reakcija proizvodi ugljen dioksid (CO2) u obliku pene pune balončića. To je razlog zašto ovaj proces utiče na rast testa.

Međutim problem nastaje kada soda bikarbona dođe u kontakt sa kiselinama, jer reakcija je momentalna, a za kuvanje je potrebno nešto što će postepeno da diže testo.

Zato prašak za pecivo sadrži nekoliko kiselina kako bi se reakcije dešavale postepeno tokom pečenja.

Pored sode bikarbone, prašak za pecivo sadrži i monokalcijum fosfat i natrijum aluminijum sulfat ili natrijum pirofosfat kiseline (2). Ove kiseline reaguju u zavisnosti od toga da li je smesa vlažna ili vruća. Što obezbeđuje postepen proces rasta testa.

Sporedni efekti

Efekat na apsorpciju kalcijuma

Čest unos soda bikarbone može da smanji sposobnost tela da efikasno apsorbuje kalcijum.

Dugoročno gledano ovo može da dovede do razvoja bolesti kao što su osteoporoza i deformacija kostiju.

Na ovo posebnu pažnju treba da obrate žene i osobe koje prate ishranu ili dijetu gde namirnice sadrže malu količinu kalcijuma.

Prosečna zdrava odrasla osoba bi trebala da unese 1,000 mg kalcijuma na dan.

Efekat na bubrege

uticaj soda bikarbone na bubrege

Dugoročno korišćenje sode bikarbone je povezano sa oštećenjem bubrega!

Glavni razlog je što umesto da dozvoli telu da apsorbuje kalcijum, soda bikarbona veže određenu količinu kalcijuma i prenosi kroz telo na bubrege. Što dodatno opterećuje rad bubrega.

Kalcijum u bubregu se polako skladišti i može da dovede do nastanka kamena u bubregu.

Zato se preporučuje da se smanji unos namirnica koje su bogate kalcijumom nekoliko sati pre i posle unosa sode bikarbone.

Prekomerna količina soli

Soda bikarbona sadrži veliku količinu natrijuma. Po navodima USDA National Nutrient Database, jedna supena kašika soda bikarbone sadrži čak 1,259 mg natrijuma. Poređena radi, prosečna odrasla osoba treba da unese maksimalno 2,000 mg natrijuma tokom dana.

A da ne govorimo o osobama koje imaju zdravstvenih problema kao što je povišen krvni pritisak, oni treba da unesu mnogo manje natrijuma tokom dana.

Problem je što uglavnom sa redovnom isharnom tokom dana unesemo sasvim dovoljno natrijuma i zadovoljimo preporučene dnevne potrebe od 2000 mg. Tako da ukoliko koristite sodu bikarbonu za želudac, obavezno povedite računa o tome koliko ste natrijuma uneli kroz ostale namirnice.

Iznenadili biste se koliko obične i svakodnevne namirnice kao što je hleb ili ceralije sadrže soli (natrijuma).

Ovo je još jedan razlog zašto ne treba često unositi i koristiti sodu bikarbonu kao rešenje za stomačne probleme.

Po navodima Rachel Johnson, profesora za nutricionizam na Vermont Univerzitetu, prevelika količina natrijuma povećava krvni pritisak zato što zadržava višak tečnosti u organizmu i stvara dodatno opterećenje na srce.

Prevelika količina sode bikarbone povećava šanse za dobijanje infarkta, otkazivanja srca, pojavu osteoporoze, bolesti bubrega i raka stomaka.

Gasovi

gasovi u stomaku

Povećana nadutost i gasovi u stomaku su najčešći sporedni efekti prilikom korišćenja soda bikarbone za želudac.

Po navodima iz knjige „Take Care of Yourself“ razlog je što soda bikarbona pomaže da telo neutrališe kiselost organizma i ispušta gasove koji se nalaze u stomaku.

Osobe koje često koriste soda bikarbonu za ublažavanje kiseline u stomaku imaju veću verovatnoću za pojavu čestih gasova.

Ovaj sporedni efekat uglavnom nije opasan, međutim može da bude vrlo neprijatan.

Ostali sporedni efekti

Još neki od mogućih sporednih efekata uključuju:

  • Glavobolju
  • Mučninu
  • Povećanu žeđ
  • Grčeve u stomaku

Mnogo ozbiljnije komplikacije su takođe moguće. Ukoliko se pojavi nešto od navedenog obavezno se odmah obratite lekaru:

  • Nagli gubitak telesne težine
  • Otežano disanje i gubljenje daha
  • Otečena stopala i udovi
  • Krv u mokraći
  • Učestalo mokrenje koje traje danima nakon konzumiranja sode bikarbone
  • Povraćanje i čudna boja povraćke
  • Gubitak apetita koji traje danima

Soda bikarbona se ne preporučuje trudnicama i deci mlađoj od 6 godina!

Konsultujte se sa lekarom

Soda bikarbona nije lek niti trajno leči probleme sa stomakom, takođe nije preporučljiva za svakoga. Obavezno konsultujte sa lekarom pre uzimanja sode bikarbone.

Ukoliko imate povišen krvni pritisak izbegavajte je i nemojte je konzumirati vez saveta stručnog lica.

Da li je vama pomogla soda bikarbona? Koliko često se odlučujete za ovaj alternativni „lek“ za stomak?

Vanesa Petrov
Stručnjak za ishranu i fitnes s višegodišnjim iskustvom i preko 200 klijenata. Kao sertifikovani nutricionista i fitnes trener, posvećena je pomaganju ljudima da postignu svoje ciljeve u pogledu zdravlja i kondicije.

Komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *